Očista těla - Šankprakšalána

Krásně vysvětluje očistu těla Ada Inneman - doporučuji poslechnout! zajímavé informace z ajurvédy.
 
 

 

Jogínská očista těla

 
Šankprakšalána je stará jogínská technika očisty těla, za pomocí které si vyčistíte celý zažívací trakt.
Mimo to má i další blahodárné účinky, budete mít svěží dech, dobré spaní, zlepší se vám stav vaší pokožky, posílíte játra a zlepšíte vaše zažívání. Očista trávicího traktu sebou přináší správné využití potravy - hubení tloustnou a tlustí hubnou.
Tato očista se provádí nejlépe o víkendu, když nejdete do práce a máte klid. Den před očistou dodržujte odlehčovací den, to znamená, že jíte menší porce lehkých jídel. Celá procedura trvá asi 1,5 - 2 hodiny -až do úplného vyprázdnění. Potřebovat budete vodu a sůl (1 polévková lžíce na 1 litr vody) o teplotě přibližně 35 stupňů. Tato voda pak projede ústy přes žaludek a střevy zase ven jako výlevkou. Současně s pitím této vody se cvičí 4 cviky ve 4 opakováních -tyto cviky způsobí, že se v těle otevřou "záklopky" a voda hladce projede tělem.
 

Postup

Vypijte sklenici slané vody a zacvičte si cviky. Pak opět vypijte další sklenici a proveďte cvičení. Podle stavu zanešení půjdete na první WC většinou po 2-4 sklenicích. Pokud po čtyřech sklenicích stolice nepřijde, už nepijte vodu, pouze opakujte cvičení. Po vyprázdnění opět pijete, cvičíte a chodíte na WC tak dlouho, dokud z vás nezačne vycházet voda tak čistá, jaká se vypije. Celkem se má vypít asi 2 - 6 l vody. Pak do jedné hodiny po očistě je nutné sníst rozvařenou bílou rýži s 1 lžičkou másla bez soli, může se nastrouhat mrkev na jemno. Zažívací trakt nesmí zůstat déle než 1 hodinu prázdný. Po celé proceduře se teple zabalte, zůstaňte v klidu a relaxujte. Dalších 24 hodin se stravujte velmi lehce, bez mléčných a kyselých pokrmů.

V případě neúspěchu, to znamená,že ani po 4-5 sklenicích (a následujícím cvičení bez pití) jste nebyli na toaletě, s procedurou přestaňte a nedělejte nic -voda se sama vypudí v podobě moči. Zachovejte ale stejný postup, tj. do 1 hodiny sníst rýži a dodržovat 24 hodin dietní program. Nic se neděje, pokud poprvé neslavíte úspěchy, při častějším opakování se vše urovná (proceduru opakujte maximálně jednou za měsíc).
 

Cviky

Cviky se naučte a vyzkoušejte je předtím, než s procedurou začnete, abyste věděli, jak cviky provádět a o jaké cvičení jde.

1. Postavte se do mírného stoje rozkročného -asi na 30 centimetrů, prsty rukou propleťte, dlaně otočte nahoru a vzpažte. Pak proveďte úklon doleva, napřimte se a pomalu úklon doprava. Celkem proveďte úklon 4x střídavě doprava a doleva. Tímto cvičením se otevře vrátník žaludku a při každém pohybu se dostane část vody z žaludku do dvanácterníku.
2. Výchozí pozice je stejná, pravou ruku horizontálně natáhněte a levou ohněte tak, aby se ukazovák a palec dotýkaly pravé klíční kosti. Pak otočíme trupem a nataženou ruku dáváme co možná nejdál- pohledem sledujeme konečky prstů. Na konci obrátky se nezastavujeme, ale hned se vracíme do původní pozice a totéž uděláme na druhou stranu. Provede 4x střídavě na obě strany. Neprohýbáme se v kříži a nevytáčíme boky. Tímto cvičením se vhání voda do tenkého střeva.
3. Lehněte si na břicho a opřete se o pokrčené ruce. Chodidla jsou mírně roznožená na šíři boků a opřená o špičky. Zvedněte trup jako při kliku -takže teď se budete dotýkat podlahy pouze dlaněmi a špičkami prstů na nohou. Pak otáčejte hlavou a trupem, až spatříte opačnou patu (čili pokud se otáčíte doprava, musíte vidět levou patu). Nezastavujte se a vraťte se do výchozí pozice. To stejné proveďte na druhou stranu. Opakujte 4x střídavě na obě strany.

4. Podřepneme, nohy stále asi 30 cm od sebe, paty jsou u vnější strany stehen -nikoli pod hýžděmi. Ruce opřeme o kolena a pak otočíme trupem a levé koleno přitiskneme na podlahu před opačné chodidlo. Dlaně střídavě pravé stehno tlačí k levému boku a levé stehno k pravému bodu tak, abyste zmáčkli půlku břicha a tlusté střevo. Díváte se za sebe, aby byl tlak co největší. Opakujete 4x střídavě na obě strany. Tímto cvičením se dostane voda na konec tenkého střeva.

 

Kontraindikace

Tuto techniku by neměli provádět osoby trpící žaludečními vředy, dále při akutním napadení trávicího traktu, dyzenterie, průjmů, akutní kolitidě, akutním zánětu slepého střeva a některých dalších vážných onemocnění jako je například rakovina.

 

šankprakšalána

Mohu Vás naučit v hodině soukromé jógy, v pohodlí Vašeho domova, nebo ve studiu Carpe diem.