Doporučená literatura a filmy

OČKOVÁNÍ DÍTĚTE LZE ODMÍTNOUT!!

Ústavní soud (ÚS) ve středu uznal, že rodiče mohou odmítnout očkování potomka povinnou hexavakcínou nejen z náboženských důvodů. Podle stanoviska se v mimořádných případech mohou odkázat i na svobodu svědomí v širším smyslu slova. Jako příklad může sloužit situace, kdy rodiče zaznamenali negativní reakci u jiného z potomků a mají obavy nechat očkovat další dítě.

Více zde: https://www.novinky.cz/domaci/392337-ockovani-ditete-lze-odmitnout-i-kvuli-svobode-svedomi-rozhodl-ustavni-soud.html

 

POROD BEZ NÁSILÍ 

- rozhovor s Frederickem Leboyerem, francouzským porodníkem, který napsal v roce 1975 knihu Porod bez násilí.

V knize propagoval jemné porodní techniky, zejména praxi ponoření nově narozeného miminka do vany s teplou vodou, známo jako "Leboyerova lázeň"aby usnadnil přechod z dělohy do vnějšího světa.
 
tento film by měli vidět všichni porodníci! Co dokáží jemné, vnímavé dotyky plné lásky. Nádhera.
 

Henci Goer: PRÚVODCE PŘEMÝŠLIVÉ ŽENY NA CESTĚ K LEPŠÍMU PORODU

     Autorka přináší jasné, výstižné a přehledné informace založené na poznatcích nejnovějších lékařských výzkumů. Její kniha vám pomůže ujasnit si vlastní názory a poradí vám, jak se vyhnout všem zákrokům, zásahům, lékům a vyšetřením, které v péči o rodící ženu nejsou nezbytně nutné. Kniha se dotýká těchto témat: císařský řez, dítě v poloze koncem pánevním, indukce porodu, intravenózní infuze, elektronické monitorování plodu, protržení vaku blan, pomalu postupující  porod a způsoby jak se s ním vyrovnat, léky pro tlumení bolesti, nástřih hráze, vyginální porod po předchozím porodu císařským řezem, duly, výběr mezi lékařem a porodní asistentkou, volby místa porodu, a mnoho dalších.
     Nenechte se odradit značným rozsahem knihy - je čtivá a můžeme si vybrat jen kapitoly, které potřebujete.
 

Michel Odent: ZNOVUZROZENÝ POROD

     Ústřední postavou porodu je u Odenta matka - rodička. Lékař je jen pomocníkem v ústraní, nikoli dominantní postavou. Na klinice v Pithiviers ve Francii nechává Michel Odent ženy rodit tím nejpřirozenějším způsobem, k němuž samy spontáně dospějí. Nyní žije a pracuje ve Velké Británii. Kniha se stala bestsellerem ve všech zemmích západní Evropy.
 

Vlastimil Marek: NOVÁ DOBA PORODNÍ       

 
     Autor se řadu let intenzivně zybývá teorií hudby, hrou na nejrůznější nástroje a muzikoterapií. Během posledních let si uvědomil, že ve většině případů terapie přichází, až když je pozdě. Při pátrání po příčinách zjistil, že kořeny problémů jsou nevyhnutelně spjaty již s prenatálním životem a průběhem porodu. Svoje zkušenosti shrnul v této knize. Posledním impulsem k jejímu napsání byly zážitky z porodů vnoučat.
Kniha je i v elektronické podobě, možno stáhnout na www.uložto.cz . 
 

Janet Balaskas: AKTIVNÍ POROD

     Přehledný a srozumitelný rádce, jak naslouchat svému tělu a vlstní intuici, přistupovat k porodu beze strachu a se sebedůvěrou a vnímat ho jako jeden z nejkrásnějších okamžiků života. První část kniihy ukazuje, jaké změny probíhají v těle ženy během těhotenství a jak je možné se v této době připravit na porod - cvičením vycházejícím z jógy, masáží a pod. Druhá část je věnována přirozenému porodu, jeho průběhu a možnostem i období krátce po porodu. Kniha je doprovázena mnoha fotografiemi a srozumitelnými obrázky.
 

Ingeborg Stadelman: ZDRAVÉ TĚHOTENSTVÍ, PŘIROZENÝ POROD

     Citlivý průvodce těhotenstvím, porodem, šestinedělím a kojením s množstvím praktických rad jak využít bylinek, homeopatických přípravků a éterických olejů v čase mateřství. Autorka pracovala mnoho let na ženské klinice. Nyní pracuje samostatně jako porodní asistentka specializující se na porody doma.
 

Penny Simkin: PARTNER U PORODU

     Praktický rádce pro kohokoliv, kdo se chystá doprovázet ženu k porodu - manžela, přítele, kamarádku, dulu. Rozebírá všechna důležitá témata, jednotlivé fáze porodu a co žena může prožívat, nejrůznější situace a jejich optimální řešení, jak komunikovat s personálem apod...
 

Kolektiv autorů: PÉČE V PRÚBĚHU NORMÁLNÍHO PORODU - WHO, edice Bezbečné mateřství

     Hlavním cílem této publikace bylo zhodnotit důkazy pro a proti nejčastěji používaným technikám během normálního porodu. Pracovní skupina na základě nejnovějších poznatků rozčlenila jednotlivé zákroky do čtyř kategorií: praktiky, které jsou jednoznačně prospěšné, praktiky jednoznačně škodlivé nebo neefektivní, praktiky pro které dosud nemáme dostatek důkazů a praktiky, používané často nevhodně.
 

Naomi Aldortová: VYCHOVÁVÁME DĚTI A ROSTEME S NIMI - převratná kniha o výchově

Kniha respektované americké terapeutky a rodinné poradkyně představuje ucelený koncept výchovy, kde nedominuje ani rodič ani dítě a namísto mentorování, ovládání a manipulace je s dítětem zacházeno s úctou a respektem. Na mnoha příkladech z praxe zjistíme, že svým dětem můžeme důvěřovat a bezpodmínečně je milovat. Pouze se musíme zbavit svých starých naučených a nefunkčních vzorců chování.
Včem je kniha vyjímečná?
Láska = Vysvětluje, proč ovládání, manipulace a tresty ve výchově nefungují. Vychovávat neznamená ovládat! Jestliže vnímáme potřeby svých dětí, necháme jim volnou cestu k jejich naplnění.
Otevřenost = Ukazuje postup, jak se špatných výchovných vzorců zbavit a růst spolu se svými dětmi. Dítě zrcadlí naše postoje!
Porozumění = Umožňuje nám, abychom porozuměli dítěti, které pak může naplnit své nejlepší předpoklady ne proto, že se nás bojí, ale proto, že to chce ze své svobodné vůle. Naslouchejte svému dítěti a ne hlasům své minulosti nebo nátlaku rodiny a přátel.
Důvěra = Dokazuje, že jen děti, které dostaly bezpodmínečnou lásku a důvěru svých rodičů, vyrůstají v sebevědomé lidi, emocionálně odolné a schopné vést své životy samostatně a radostně. Uznejte pocity a emoce svého dítěte a důvěřujte mu. Přirozeně touží dělat správné věci, vyhovět a potěšit nás.
 

Jaroslav Dušek o přirozeném porodu

Jaroslav Dušek - O výchově dětí s Naomi Aldort

 

Děti Nového věku

Povídání o indigových dětech na setkání Gošárníků, paní Jana vypráví své zkušenosti z Mateřské školky.
 
Krásné video o tom, jak dítě vysvětluje proč nechce jíst maso
 
 

Rodiče a děti

Vaše děti nejsou vašimi dětmi.
Jsou syny a dcerami Života, toužícího po sobě samém.
Přicházejí skrze vás, ale ne od vás.
A třebaže jsou s vámi, přece vám nepatří.
Můžete jim dát svou lásku, ne však své myšlenky, neboť ony mají své vlastní myšlenky.
Můžete dát domov jejich tělům, ne však jejich duším, neboť jejich duše přebývají v domově zítřka, který vy nemůžete navštívit dokonce ani ve svých snech.
Můžete se snažit být jako ony, nepokoušejte se však učinit podobné sobě.
Neboť život nekráčí zpět a nezastavuje se u včerejška.
Jste luky z nichž jsou vaše děti vystřelovány jako živé šípy.
Lučištník vidí na stezce nekonečna terč a napíná vás svou silou, aby jeho šípy letěly rychle a daleko.
Ať napínání rukou Lučištníka je pro vás radostí.
Neboť jak miluje šíp, který letí, tak miluje také luk, který je pevný.
                                                          
                                                                     Chalil Džibrán
 
 
 

Filmy